Teknik Servis Ağı
Garanti Belgesi
TSE, HYB - TSEK
Telekomünikasyon
Yabancı Personel
Kontrol Belgeleri
Kozmetik Bildirim
Barkod Numarası
AEEE Yönetmeliği
EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu)
Kota & Gözetim
Dahilde İşleme
Yatırım Teşvik
Marka Tescil
Endüstriyel Tasarım
Patent & Faydalı Model
Yurtdışı Tescil
Satılık Marka
Emniyet İthalat İzni
Alan Adı (domain) Alımı
Kapasite Raporu
Sanayi Sicil Belgesi
Yerli Malı Belgesi
Kullanılmış Makine ithal İzni
Ana Sayfa


ALAN ADI (DOMAİN) ALIMI  :


Bir web sitesi sahibi olunabilmesi için öncelikle bir alan adı (domain name) tescil ettirilmelidir. Alan Adı Tescil işlemi marka tescil hizmeti gibi düşünülebilir. Tescil hizmeti, belirli bir dönem için haklarını satın almış olduğunuz alan adının kullanım süresi boyunca adınıza kaydedilmesini ve farklı kişiler tarafından kullanılmamasını sağlamaktadır.

 

Dünyada kullanımı en yaygın olan alan adı (domain name) uzantıları sırası ile com, net ve org olarak sıralanmaktadır. Ancak tescil ettirmek istenilen alan adının sadece .com veya com.tr uzantılar için düşünülmesi ileride markanız veya web siteniz için sakıncalı bir durumun oluşmasına neden olabilmektedir. Başka bir özel veya tüzel kişi tescil ettirmek istenilen uzantıları kendi adına veya kurumu adına tescil ettirerek kullanabilmekte bu da kasıtlı bir durum olmasa dahi markanız açısından rahatsızlık verici olabilmektedir.

 

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse , sadece mehmetemlak.com adresini tescil ettirdiğinizde, bir başkası mehmetemlak.net, bir diğer kullanıcı ise mehmetemlak.info adreslerini tescil ettirebilir ve aktif olarak kullanabilir. Özellikle com, net, org gibi uzantılı domainler ilk gelen alır prensibi ile tescil edildiğinden, bu alan adları üzerinde artık hiçbir hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır.

 

Dolayısı ile bir alan adı tescil ettirirken eğer müsait ise “firmaniz.com”, “firmaniz.net”, “firmaniz.org”, “firmaniz.info” gibi yaygın kullanılan bütün uzantıları bir grup olarak birlikte tescil ettirmenizi tavsiye etmekteyiz.

 

".com" uzantısının müsait olmadığı durumlarda com.tr, info, biz gibi alternatifleri de birlikte tescil ettirebilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız….

Ana Sayfa
Copyright © 2011 Branş Danışmanlık